Gayrimenkul sektörü uzun vadede büyümeye ve ekonomiye öncülük etmeye devam ederken Çalık Gayrimenkul’ün rekabette farklılaşması da bu noktada ortaya çıkıyor. Dünyanın önemli ticaret ve finans merkezlerinden, dev metropollerinden biri olan İstanbul’un tarihine ve kültürüne özgü kimliğini yansıtan gayrimenkul projeleriyle gelişimini sürdürmesi gerekiyor. Projelerimizi bu hedef doğrultusunda şekillendiriyoruz.

Gayrimenkul projelerinin hızla artan nüfusa, büyüyen ticaret hacmine ve gelişen ekonomiye en iyi karşılık verecek planlama ve teknik çözümleri içermesi gerekli; ancak tek başına yeterli değil. Dolayısıyla mimari tarz olarak otantik kültürle modern anlayışın en iyi sentezini yapabilmeyi temel bir yaklaşım olarak benimsiyoruz. Ülkeler yerine giderek şehirlerin öne çıktığı dünyada İstanbul’un prestijini ve rekabet gücünü yükseltecek bu anlayışı geliştirmeye çalışıyoruz.

O nedenle Çalık Gayrimenkul’ün Beyoğlu Belediyesi ile geliştirdiği Taksim 360 Projesi, sadece şirketimiz için değil İstanbul için de örnek bir medeniyet projesidir. Taksim 360, Türkiye’de kamu ve özel sektör işbirliğiyle yapılan ilk kentsel yenileme projesidir.

Tarihi binaların restore edilerek, diğer yapıların aslına uygun olarak çağdaş bir mimari yorumla yenilenmesi anlamına gelen kentsel yenileme; tarihi, kentsel, sosyolojik ve mimari boyutları olan karmaşık bir süreci başarıyla yönetmeyi gerektirir. Çalık Gayrimenkul olarak Taksim 360’ta bunu başardığımıza inanıyoruz. Ofis ve her biri ayrı tasarıma sahip rezidans daireleri satışa sunulan Taksim 360 hem İstanbul’un kalbinde yer alan konumu hem de yüksek bir kültürü temsil eden iş ve yaşam standartları sunma özelliğiyle yatırımcıların gözdesi durumunda.

Çalık Gayrimenkul, Türkiye’de Taksim 360 ile ilk kentsel yenileme projesini gerçekleştiren gayrimenkul şirketidir. Kentsel yenileme uzmanlığı, Çalık Gayrimenkul’ü rakiplerinden ayıran en önemli farklardan biridir.

Taksim 360 projesinin 2. Etabı Taksim 360 ile; fiziki yapıların yenilenmesi ve çevresel şartların iyileştirilmesi, kültürel ve tarihi mirası koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması, bölgesinin karakteristik dokusu bozulmadan nitelikli bir yaşam merkezi olarak canlandırılması amaçlanıyor. 2017’de ofis bloklarının inşaatı tamamlanarak, teslimlere başlanması hedeflenmektedir.

Geçmişin değerlerini günümüze taşıyan bir mimari anlayışıyla hayat bulan İstanbul’un en prestijli ve özel markalı konut projelerinden Üsküdar’daki Şehrizar Konakları, Çalık Gayrimenkul’un kentleşme anlayışını mükemmel yansıtan eserlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Ataşehir’de Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’ndeki “Metropol İstanbul” projemiz ise özgün ve iddialı kentsel tasarımı, mimari-teknik özellikleri ve konumu ile dünya standartlarında bir proje olma niteliği taşıyor. Proje; rezidans kuleleri, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla kendi sınıfında dünyanın en büyük karma projelerinden biri olma iddiamızı yansıtıyor. Çalık Gayrimenkul’ün projeleri, İstanbul şehriyle sosyal, ekonomik, kültürel ve fiziki alışverişin maksimum seviyede verimli olmasını sağlayacak bir planlamayla geliştiriliyor. Projelerimiz, şehrin kesişme ve merkezi noktalarında konumlanması, ana arterler ile toplu taşıma sistemlerine yakınlığı ve lojistik üstünlükleriyle de farklılaşıyor. Yine 2017 de Metropol İstanbul projesinin 3 bloğunun inşaatı tamamlandı ve yaşam başladı.

Saygılarımla,

Ahmet Taçyıldız
Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı